Log in

We are delighted to announce the shortlist for the 2020 Made a Difference Awards.

Excellent Module Award

Contemporary Medical Diagnostics (Science & Engineering)

Enterprise Analytics (Science & Engineering)

Evidance Based Policing (Science & Engineering)

Laboratory Techniques in Applied Bioscience (Science & Engineering)

Letterpress & Relief Print (Arts, Humanities & Social Sciences)

Neuropsychology (Science & Engineering)

Newborn Infant Physical Examination (Health, Education, Medicine & Social Care)

Recognising & Responding to the Acutely Ill Patient (Health, Education, Medicine & Social Care)

The United States in the Twentieth Century (Arts, Humanities & Social Sciences)

Wellbeing Across the Life Course in a Diverse Society (Health, Education, Medicine & Social Care)

 

Excellent Teaching Award

Arts, Humanities & Social Sciences

Sean Baker - Associate Lecturer

Stephen Oxnard - Associate Lecturer 

Tina Kendall - Principal Lecturer

Veronique Chance - Senior Lecturer

ARU London

Carmelita Charles - Lecturer

Silvia Duedal - Lecturer

Sonia Ozkaya - Lecturer

Thomas Farnsworth - Lecturer

Business & Law

Ben Reynolds - Lecturer

Egle Dagilyte - Senior Lecturer

Helga Hejny - Senior Lecturer

Rob Willis - Reader

Science & Engineering

Alan Coday - Principal Lecturer

Jacob Dunn - Senior Lecturer

Nery Garcia Porta - Lecturer

Philip Pugh - Senior Lecturer

Health, Education & Medical Sciences

Eleni Lithari - Senior Lecturer

Elliott Bird - Senior Lecturer

Jennifer Rafter - Deputy Head of School

Tara Jakes - Senior Lecturer

 

Inclusivity Award

Ioannis Kypraios - Senior Lecturer (Science & Engineering)

Peter Akinsowon - Lecturer (ARU London)

Rebecca Rowntree - Senior Lecturer (Arts, Humanities & Social Sciences)

Sarah Hart - Senior Lecturer (Science & Engineering)

 

Outstanding Personal Tutor Award

Arts, Humanities & Social Sciences

Aimee Neaverson - Senior Lecturer

Liz Bradbury - Deputy Head of School

Tina Burton - Senior Lecturer

Veronique Chance - Senior Lecturer

ARU London

Andrew Johnson - Lecturer

Rose Makam - Lecturer

Ursula Hennessy - Lecturer

Alexis Dunstan - Lecturer

Business & Law

Anna Paraskevopoulou - Senior Lecturer

Imko Meyenburg - Senior Lecturer

Stephanie Russell - Principal Lecturer

Sunrita Dhar Bhattacharjee - Principal Lecturer

Science & Engineering

Alvin Helden - Deputy Head of School

Havovi Chichger - Senior Lecturer

Ioannis Kypraios - Senior Lecturer

Kyprianos Georgiou - Lecturer

Health, Education & Medical Sciences

Gerald Egbury - Senior Lecturer

Louise Brown - Senior Lecturer

Oliver Smith - Clinical Skills Tutor Paramedic Science

Sara Smith - Senior Lecturer

 

Outstanding Supervisor Award

Aimee Neaverson - Senior Lecturer (Arts, Humanities & Social Sciences)

Alan Coday - Principal Lecturer (Science & Engineering)

Colette Paul - Senior Lecturer (Arts, Humanities & Social Sciences)

Dan Gordon - Principal Lecturer (Science & Engineering)

James Sullivan - Director of Studies (Science & Engineering)

John Gardner - Professor of English Literature (Arts, Humanities & Social Sciences)

Liam Kite - Senior Lecturer (Science & Engineering)

Nicholas Jeeves - Lecturer (Arts, Humanities & Social Sciences)

Paulette Luff - Principal Lecturer (Health, Education & Medical Sciences)

 

Professional Services Award

Eleanor Newton - Student Ambassador Coordinator (Corporate Marketing)

Jane Shelley - Subject Librarian (Library)

Kevin Bright - Senior Technician (Science & Engineering)

Marcia Baldry - Entrepreneurship Support Manager (Student Services)

Hannah Durham - Senior Lecturer Practitioner (Health, Education & Medical Sciences)

 

Special Recognition Award

Alan Coday - Principal Lecturer (Science & Engineering)

Jennifer Rafter - Deputy Head of School (Health, Education & Medical Sciences)

Laura Adley - Deputy Head of School (Health, Education & Medical Sciences)

Philip Pugh - Senior Lecturer (Science & Engineering)

Sharon Ferrie - Acting Deputy Head of School (Health, Education & Medical Sciences)

 

Student Staff Partnership Award

Amanda Wagg - Senior Lecturer (Health, Education & Medical Sciences)

Andrea Higgon - Clinical Skills Tutor (Health, Education & Medical Sciences)

Charlotte Nevison - Deputy Director Doctoral School (Research & Innovation Development Office)

Deborah Caws - Senior Lecturer Practitioner (Health, Education & Medical Sciences)

Gerald Egbury - Senior Lecturer (Health, Education & Medical Sciences)

Jade Moore - Senior Lecturer (Health, Education & Medical Sciences)

Julia Carr - Senior Lecturer (Health, Education & Medical Sciences)

Kanwar Virdee - Senior Lecturer in Medical Sciences (Health, Education & Medical Sciences)

Linda Cooper - Senior Research Fellow (Health, Education & Medical Sciences)

Mary Margaret Wickham - Academic Support (ARU London)

Made a Difference Awards are student led, co-ordinated by the Students’ Union, and are all about students recognising fantastic, inspirational and life-changing Anglia Ruskin Staff. What makes a truly amazing student experience is identified through the nominations and this feedback contributes to improving all areas of our University.

Anglia Ruskin Students' Union is a company limited by guarantee and a charity registered in England and Wales. Registered Company No. 08064796 and Registered Charity No. 1148574. The registered office of Anglia Ruskin Students' Union is Helmore Building, East Road, Cambridge, CB1 1PT

Powered by MSL